khamenei005

(نماز جمعه) نماد و نمودی است که به هم پیوستگی فرد و اجتماع و نیز همپا و همراه بودن ماده و معنا و سـیاست و دیانت را، یکجا‌ نشان‌ می‌دهد.

(نماز جمعه) نماد و نمودی است که به هم پیوستگی فرد و اجتماع و نیز همپا و همراه بودن ماده و معنا و سـیاست و دیانت را، یکجا‌ نشان‌ می‌دهد. اما دریغ و تأسف که مسلمانان، از آغاز اسلام تا کنون، این فریضه بزرگ و پربرکت را، آنگونه که صاحب شریعت می‌خواست، اقامه نکرده‌اند و با توجه به نیازشان به‌ برپایی‌ درستِ نماز جـمعه، از آن اسـتفاده صحیح و لازم نشده و نمی‌شود. گرچه سرگذشت نماز جمعه در جوامع شیعی، به طور عموم و در ایران اسلامی به خصوص، نیازمند‌ بررسی‌ و پیگیری است، که در جای خود باید بدان پرداخته شود؛ ولی آنچه که سزاوار اسـت از آن یـاد شود، زنده شدن نماز جمعه به برکت انقلاب اسلامی و استقرار‌ نظام‌ جمهوری اسلامی ایران در این‌ کشور‌ قرآن‌ و اهل بیت است که اجتماعات سرشار از شور و شعور و آگاهی و ایمانِ مردم خـداجو، بـرکات و ثمرات فراوانی‌ به‌ همراه‌ داشته است. زنده شدن این فریضه بزرگ‌ اسلامی‌ از برکات قیام الهی امام خمینی(قده) است که درود خدا بر روح پاک او باد! «یکی از بزرگترین کارهای‌ امام‌ بزرگوارمان‌ ـ رضوان اللّه تعالی عـلیه ـ هـمین ایـجاد و تأسیس‌ نمازهای جمعه بود. نـماز جـمعه را ایـشان به این ملت دادند.»

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برپایی فریضه نماز جمعه به یکی از اولویت های نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد؛ پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی(ره) نخستین نماز جمعه تهران به امامت آیت الله طالقانی اقامه شد.

برکات و ثمرات نماز جمعه
از نگاه عدلیه، احکام الهی براساس مصالح و مفاسد تشریع گردیده‌ و در بسیاری از موارد و موضوعات، ایـن مـصالح و مفاسد آشکار و قابل مشاهده اسـت و نـماز جمعه از آن دسته احکامی است که برکات فراوان آن ـ کم و زیاد‌ ـ برای همگان قابل فهم است. رهبر فرزانه انقلاب در این رابطه بر «تأثیر عظیم ـ نماز جـمعه ـ در جـلب رحمت الهی و هدایت مـلت مـسلمان و حفظ استقامت‌ و وحدت و آگاهی‌های دینی و سیاسی آنان»تصریح نموده و خطاب به ائمه جمعه می‌فرماید:
«خیال نکنید نماز جمعه یک پیش نمازی است… نه خیر، اینجا محور است. این مثل رشته‌ تسبیح‌ است؛ این مـثل یـک کانونی است که نور و گرما می‌بخشد به سطح جامعه. شما نگاه کنید به دوران فتنه بزرگ بعد از انقلاب، یعنی دوران سال ۶۰ که‌ چه‌ فتنه‌ عظیمی بود! کشور از چه‌ ورطه‌ای‌ عبور‌ کرد! چـه پیـچ خطرناکی بـر سر راه این سیاره سریع‌السیر بود! و ببینید آن روز، نمازهای جمعه چه نقشی ایفا کرد‌ و هر‌ کلمه‌اش، هر خطبه‌اش یـک درمان شفا بخشی بود‌ بر‌ دل‌های مردم متدین و مؤمن.»
امام خمینی(ره) پیرامون کارکردهای نماز و تأثیر آن در اصلاح جامعه و جلوگیری از تخلفات و بزهکاری و مـفـاسد اجتماعی می‌فرمود: «در اسلام، از نماز هیچ فریضه‌ای بالاتر نیسـت… نماز پشتوانه ملت است، سیدالشهدا در همان ظهر عاشورا که جنگ بود ـ آن جنگ بزرگ بود و همه در معرض خطر بودند ـ وقتی یکی از اصحاب گفت ظهر شده است، فرمود که یاد مـن آوردید، یاد آوردید نماز را، خدا تو را از نمازگزاران حساب کند و ایستاد همان جا نماز خواند. نگفت که ما می‌خواهیم جنگ بکنیم، خیر، جنگ را برای نماز کردند… جنگ برای این است که مردم آن زباله‌هایی که هستند، آنهایی که مانع از پیاده شدن اسلام هستند، آن‌هایی که مانع از ترقی مسلمین هستند، آن‌ها را از بـین راه بردارند؛ مقصد این است که اسلام را پیاده کنند و با اسلام انسان درست کنند. نماز یک کارخانه انسان سازی است، نـمـاز خـوب، فحشا و منکر را از یک امتی بیرون می‌کند. اینهایی کـه در این مراکز فساد کشیده شدند، اینها هم بی‌نمازها هستند، نمازخوان‌ها تو مساجدند و مهیایند برای خدمت، مسجدها را خالی نکنید»
نماز جمعه از کلام ارزشمند مقام معظم رهبری

۱- مظهر عزم ملی نماز جمعه است.

۲-اقبال به نماز جمعه دشمن را ناکام و ناراحت می کند چون با اقامه نماز جمعه نقشه های دشمن به هم می ریزد.

۳- نماز جمعه به پیشرفت اهداف جمهوری اسلامی کمک می کند.

۴- هنر بزرگ امامان جمعه این است که مطلب مورد نیاز مردم را بشناسد ، استفهام های مردم را بداند و مطرح کند.

۵- نماز جمعه یک سنگر اساسی در مقابل تهاجم همه جانبه دشمن است.

۶-نماز جمعه را باید کاری کرد که مشعل هدایتی باشد.

۷-نماز جمعه وسیله تربیت اسلامی است.

۸-خطبه نماز جمعه یک منبر معمولی نیست.

۹-یکی از مهم ترین عوامل حفظ ایمان و روحیه در مردم همین نماز جمعه و همین خطبه های جمعه است.

۱۰- باید تلاش کنیم که همان جایگاه و محور مرکزی را که اسلام برای نماز جمعه خواسته است محقق کنیم.

۱۱- نماز جمعه هنوز خیلی مضر به منافع دشمنان ماست.

۱۲- این نماز، نماز جمعه است. نماز اجتماع است. نماز روشنگری و آگاه سازی آحاد مردم است. نماز اخبار از آفاق به مومنین و آحاد مردم است.

۱۳-ارتباط با خدا را بیشتر کنیم و یکی از آنها نماز جمعه است.

۱۴- هر چه می توانیم باید اجتماع مردم و وحدت کلمه مردم را تقویت کنیم و از مهم ترین ابزارهایش نماز جمعه است.

۱۵- هر چه می توانیم دل های مردم را به خدا بایستی نزدیک تر کنیم و وسیله اش نماز جمعه است.

۱۶- نماز جمعه نعمت بزرگی است که در اختیار ماست.

۱۷- شکر نماز جمعه را بکنید تا خدا برکات نماز جمعه را زیاد کند.

۱۸- نماز جمعه مثل رشته تسبیح است. این مثل یک کانونی است که نور و گرما به سطح جامعه می بخشد.

۱۹- نماز جمعه هر کلمه اش و هر خطبه اش یک درمان شفابخشی بر دل های مردم متدین و مومن.

۲۰- نماز جمعه در نقاط کشور بخشی از کار دستگاه رهبری کشور را دارند انجام می دهند.

۲۱- مسئولان انقلاب در سراسر کشور ائمه جمعه هستند. پایگاه های هدایت و رهبری مردم در سراسر کشور ائمه جمعه هستند. سنگرهای دفاع معنوی در مقابل دشمنان در سطح جامعه ائمه جمعه هستند.

۲۲- اگر دستگاه امامت جمعه و نمازهای جمعه از انقلاب گرفته شود یقینا به انقلاب لطمه ای سخت خواهد خورد.

۲۳- یکی از بزرگترین کارهای امام بزرگوارمان ایجاد و تاسیس همین نمازهای جمعه بود.

۲۴-سنگرهای دفاع معنوی در مقابل دشمنان در سطح جامعه ائمه جمعه هستند.

۲۵-همین نماز جمعه بود که شوق جهاد فی سبیل الله را در دلها تحریک کرد.

۲۶- از مردم عزیزمان مصرا می¬خواهم برای کوری چشم دشمن نماز جمعه¬ها را با شکوهتر کنند.

۲۷- نماز جمعه یک واجب سمبلیک است. اولا نماز است، یعنی: ذکر خداست، ثانیا سلاح است، حالت جنگیدن با دشمن و با شیطانهاست.

۲۸- نماز جمعه برای گسترش تقوی و روح دینی در مردم است.

۲۹- نماز جمعه همانطوری که از نامش هم نشان می¬دهد، نمازی است که ذکر خدا را با اجتماع مسلمانان توام تامین می¬کند.

۳۰- ما از اول باید فکر کنیم که چگونه می¬شود جوانان را به نماز جمعه جذب کرد.

۳۱- نسل جوان ما تشنه حقیقت، فهمیدن و آگاه شدن است. نمازهای جمعه باید بتواند این تشنگی را به نحو نیکوتر به انجام برساند.

۳۲- اگر با نگاه متدبرانه¬ ای به اوضاع کشور خود و گذشته و آینده آرمانی آن نگاه کنیم، نقش نماز جمعه و اهمیت این فریضه را بیشتر درک خواهیم کرد.

۳۳- نماز جمعه یک سنگر اساسی در مقابل تهاجم همه جانبه دشمن است. بنابراین باید این سنگر را هرچه محکم¬تر آراست و حفظ کرد.

۳۴- این نماز تفاوت می¬کند با آن ذکر و یادی که تنها و در خلوت انجام بگیرد در این نمار تن¬ها و دلهای مردم در کنار یکدیگر قرار می¬گیرد لذا به این نماز می¬گویند نماز وحدت آفرین حقیقت هم همین است.

۳۵- خدمتگزاری در این نقطه و شغلی که شما در خدمت به دین و مسلمین برای همه انتخاب کرده¬اید، افتخار بزرگی است.

۳۶- هم شما کارکنان و زحمتکشان و خدمتگزاران ستاد نماز جمعه، هم ائمه محترم جمعه، هم مسئولانی که در مراکز به امور نمازهای رسیدگی می¬کنند همه در فیض¬رسانی این فریضه بزرگ سهیم هستند این را باید قدر دانست.

۳۷- ائمه محترم جمعه و دست¬ اندرکاران اقامه نماز بیشترین نقش را در خدمت ¬رسانی این فریضه (نماز جمعه) به مردم دارند و همه این خدمات هم مشکور است.

۳۸- مردم هم باید نماز جمعه را قدر بدانند و ائمه جمعه و دیگر دست¬اندرکاران هم باید جاذبه¬ های نماز جمعه را روز به روز بیشتر کنند.

۳۹- در نماز جمعه مردم باید با جریانات و مسائل جهان اسلام آشنا شوند حقیقت را بفهمند این مطلب همیشه همین طور بوده است. اما امروز از همیشه مهمتر است. چرا؟ چون دستگاه¬های سلطه طلب و مستکبران دنیا پول خرج می¬کنند برای اینکه بتوانند حرف دروغ و شایعه پراکنی و فریب و ترفندهای گوناگون تبلیغی خود را به گوش مردم دنیا برسانند و آنها را از این طریق منحرف کنند.

۴۰-امروز به برکت انقلاب اسلامی و با هوشیاری امام بزرگوارمان به یک سنت پایدار در کشور تبدیل شده است.

۴۱-قدر این فریضه عظیم (نماز جمعه) را باید خیلی دانست.

۴۲-همین نماز جمعه بود که یک توده عظیم را با وجود این همه طبل و بوق تفرق در خط واحد مستقیم نگه داشت.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۰/۰۳ - ۱۱:۳۰


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی