image_13940709341251
مدیر کل ثبت احوال استان زنجان

مدیرثبت احوال استان زنجان گفت:به طورمیانگین روزانه ۳۰ازدواج ودرهرساعت ۴واقعه به ثبت می رسد.

به گزارش زنجانم, دیروز سوم دی ماه به عنوان روز ملی ثبت احوال نام گذاری شده بود.

hhe2855-day-registration

ثبت احوال بصورت یکپارچه و منسجم در جهان مربوط به قرن نوزدهم میلادی است.

در هم ایران همزمان با نوسازی و مدرنیزاسیون و نیاز به شناسایی اتباع جهت ایجاد ارتش منظم، اخذ مالیات تاسیس ثبت احوال در دستور کار قرارگرفت.

اولین شناسنامه در ایران

۱۰۰۹۱۱۸۶۰۰۴۷

 

در تاریخ  ۳۰ آذر ماه ۱۲۹۷ هجری شمسی به تصویب هیات وزیران رسید و با صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام فاطمه ایرانی در تاریخ ۳ دیماه ۱۲۹۷ در تهران فعالیت خود را آغاز کرد.

تا قبل از سال ۱۲۹۵ هجری شمسی ثبت وقایع حیاتی از جمله ولادت و وفات براساس اعتقادات مذهبی و سنت های رایج در کشور، با نگارش نام و تاریخ ولادت مولود در پشت جلد کتب مقدس از جمله قرآن مجید به عمل می آمد و از افراد متوفی نیز جزء نام و تاریخ وفات آنان که بر روی سنگ قبر ایشان نگاشته می شد اثری مشاهده نمی گردید.

۴۳۹۱۶۷۰۶

با گسترش فرهنگ و دانش بشری و نیز توسعه روز افزون شهرها و روستاها و افزایش جمعیت کشور،  نیاز به سازمان و تشکیلاتی برای ثبت وقایع حیاتی ضرورتی اجتناب ناپذیر می نمود.

به تدریج فکر تشکیل سازمان متولی ثبت ولادت و وفات و نیز صدور شناسنامه برای اتباع کشور قوت گرفت ابتدا سندی مشتمل بر ۴۱ ماده در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی به تصویب هیات وزیران رسید و اداره ای تحت عنوان اداره سجل احوال در وزارت داخله (کشور) وقت به وجود آمد؛ پس از تشکیل این اداره اولین شناسنامه به شماره ۱ در بخش ۲ تهران در تاریخ ۱۶ آذر ۱۲۹۷ هجری شمسی به نام فاطمه ایرانی صادر گردید.

همزمان با تغییر و تصویب قوانین جدید، تشکیلات ثبت احوال نیز کاملتر گردید. این سازمان تا سال ۱۳۱۰ تنها دارای ۹۴ اداره در تهران و شهرستانها بود.

در سال ۱۳۰۸ ثبت ولادت و صدور شناسنامه برای اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور به سفارتخانه ها و نمایندگی های ایران در خارج از کشور محول شد.

در سال ۱۳۳۷ نیز قسمت آمار از ثبت احوال منفک و تحت عنوان اداره کل آمار عمومی ادامه فعالیت داد تشکیلات جدید ثبت احوال نیز پس از این جدایی به اداره کل ثبت احوال تغییر نام یافت.

سرانجام با تصویب قانون تقسمات کشوری ادارات استانی و شهرستانی این سازمان نیز گسترش یافت و عنوان آن نیز به سازمان ثبت احوال کشور تغییر یافت.

سازمان ثبت احوال کشور به دلیل دراختیار داشتن اسناد هویت و تابعیت فردی و آمارهای حیاتی یکی از ارکان مهم حکومت تلقی می شود ارائه خدمات عمومی به آحاد مردم و اطلاعات ویژه جمعیتی به ارکان حکومت از ویژگی های اختصاصی و انحصاری این سازمان است.

وظایف سازمان ثبت احوال کشور 

img13510075

 

ثبت ولادت و صدور شناسنامه، ثبت وفات و صدور گواهی، تعویض شناسنامه های موجود در دست مردم، ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات، صدور گواهی ولادت برای اتباع خارجه و تنظیم دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی، ایجاد پایگاه اطلاعات جمعیتی و صدور کارت شناسنایی ملی،جمع آوری و تهیه آمار انسانی سراسر کشور و انتشار آن، وظایف مقرر دیگری که طبق قانون به عهده سازمان گذاشته شده است.

وضعیت ازدواج و طلاق در کشور

در حال حاضر به ازای هر ساعت ۱۹ طلاق در کشور رخ می‌دهد، باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های درستی کرد.

براساس آمار سال ۹۰ حدود ۲ میلیون و ۵۵۳ هزار زن سرپرست خانوار داریم که این آمار در مقایسه با سال ۸۵ و در مدت پنج ساله بسیار تکان‌دهنده است، چرا که در سال ۸۵ حدود یک میلیون و ۶۶۴ هزار زن سرپرست خانوار داشته‌ایم.

امروز شاهد افزایش طلاق، افزایش سن ازدواج و کاهش سن بین ازدواج و طلاق هستیم. قبلاً فاصله ازدواج و طلاق ۵ تا ۷ سال بود، اکنون ۳ تا ۵ سال تعریف شده است، که این نگران‌کننده است.

وضعیت استان زنجان

n3336166-5460420

 

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان آمار ازدواج ثبت شده در استان زنجان را ۷ هزار و ۲۷۷ مورد اعلام کرد و گفت: به طور میانگین روزانه ۳۰ ازدواج و در هر ساعت ۴ واقعه به ثبت رسیده است.

وی میانگین سنی طلاق در استان زنجان را در آقایان ۳۴٫۴سال و خانم‌ها را ۲۹٫۳ سال اعلام کرد و افزود: افزایش طلاق‌ها دلایل مختلفی دارد و عدم استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی و ازدواج‌های خیابانی از عواملی هستند که بیشتر به طلاق منجر می‌شود.

شفیعی با اشاره به میانگین سن ازدواج در استان زنجان گفت: در استان زنجان میانگین سن ازدواج آقایان ۲۸٫۳ سال و خانم‌ها نیز ۲۲٫۸ سال بوده است.

وی به میزان طلاق‌های ثبت شده در استان زنجان نیز در مدت هشت ماه نخست امسال اشاره کرد و افزود: امسال یک هزار و ۵۸۱ واقعه طلاق در استان زنجان ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان نرخ استانی میزان طلاق ثبت شده نسبت به ازدواج را ۲٫۲ درصد عنوان کرد و افزود: به طور میانگین در هر یک هزار واقعه ازدواج دو نفر طلاق به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۰/۰۳ - ۱۲:۳۷


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی