IMG_20170604_115949
فرماندار زنجان :

فرماندار زنجان در تشریح روند برگزاری انتخابات گفت: برخی از کاندیداها در انجام تخلفات حرفه‌ای عمل کردند.

به گزارش زنجانم و به نقل از موج رسا، رسول بیات در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه در انتخابات ریاست جمهوری هیچ شکایتی واصل نشده بود، اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری در استان زنجان توسط هیئت نظارت تایید شد و پس آن شورای نگهبان نیز در کل کشور انتخابات را تایید کرد.

 

وی با اشاره به اینکه از یک روز مانده به سال جدید ثبت نام از کاندیداهای شورای شهر را آغاز کردیم، افزود: علی رقم تعطیلی مطلق سازمانها، همکاران ما در فرمانداری مستقر بودند.

 

فرماندار زنجان با بیان اینکه تمام فرآیند انتخابات شورای شهر الکترونیکی بود، ابراز کرد: بلافاصله بعد از ثبت نام معتمدین هیئت نظارت معرفی شدند و ما نیز در مرحله تشکیل هیئت اجرایی قرار گرفتیم.

 

وی با بیان اینکه اعضای هیت اجرایی از افراد باتجربه و شخصیت‌های علمی، سیاسی و مورد اعتماد بودند، خاطرنشان کرد: استعلام از مراجع چهارگانه انجام شد و در مرحله تایید صلاحیت‌ها نیز ۹۶ درصد کاندیداها تایید صلاحیت شدند.

 

بیات با بیان اینکه ملاک ما رعایت حق الناس بود، گفت: علی رقم اینکه در برخی از استعلام‌ها مراجع نظر مثبتی به برخی افراد نداشتند اما برای ما ملاک رعایت حق الناس بود.

 

وی با اشاره به تعداد بالای افراد ثبت‌نام کننده در انتخابات شورای شهر زنجان و فضایی تبلیغاتی که در این حالت ایجاد می‌شد، اضافه کرد: برای ما چیزی جز قانون مهم نبود.

 

فرماندار زنجان با اشاره به رد شدن برخی از داوطلبان شورای شهر زنجان در هیئت اجرایی اظهار داشت: با وجود اینکه تعدادی در هیئت اجرایی رد شدند اما در هیئت نظارت تایید شدند که این به این معنا است که فرمانداری فقط مجری بوده و تابع نظر هیئت نظارت و هیئت اجرایی است.

 

وی با بیان اینکه انتخابات توسط هیئت اجرایی و هیئت نظارت مدیریت می‌شود، عنوان کرد: آنچه توسط فرمانداری انجام می‌شود، تهیه مقدمات انتخابات است که پشتیبانی ۶۷۰۰ نیروی اجرایی یکی از این کارها است.

 

بیات با اشاره به استفاده از ۱۱۰۰ خودور در انتخابات ابراز کرد: بیش از ۱۰۰۰ نفر نیز عوامل انتظامی در برگزاری انتخابات نقش داشتند یعنی باید گفت که همه این کارها توسط فرمانداری یا با هماهنگی آن انجام می‌شد.

 

وی با ابراز اینکه معرفی عوامل اجرایی توسط هیئت اجرایی صورت می‌گیرد، ادامه داد: بنده حتی در معرفی نماینده فرماندار نقش مستقیم نداشته و از معتنمدین ادارات استفاده شد.

 

فرماندار زنجان با بیان اینکه تمامی امکانات و تجهیزات آماده شده بود، گفت: با توجه به اینکه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری زودتر از شوراها آغاز شده بود برگزاری سخنرانی‌های مختلف کار سنگینی بود که بدون هیچ مشکلی این سخنرانی‌ها برگزار شد.

 

وی با اشاره به اینکه پشت پرده سخنرانی‌ها چندین جلسه در این خصوص برگزار شد، افزود: تمام عوامل فرمانداری زنجان درگیر در صحنه بودند تا کوچکترین اتفاقی در این سخنرانی‌ها نیفتد.

 

بیات با بیان اینکه ملاک ما این بود که تمان قشرها آزادند در شهر زنجان برنامه‌های خود را برگزار کنند، تصریح کرد: زنجان تنها شهری بود که هیچ برنامه‌ای به هم نخورد.

 

وی با تاکید بر اینکه تمام تلاشها در این راستا بود تا هیجانات انتخاباتی کنترل شود، اظهار داشت: مدیریت فضا ظرفیت خاصی را می‌طلبید و از طرفی باید توجه داشت که همه این کارها همزمان با تبلیغات شوراها نیز مواجه شد.

 

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه سعی ما این بود تا فضای شهر را به سمتی ببریم که همه کاندیداها احساس کنند که برای معرفی خود آزاد هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از کاندیداهای شورای شهر زنجان سوء استفاده کردند در حالی که ما نکاتی را متذکر شده بودیم تا خلاف قانون حرکت نشود.

 

وی عناوین ساختگی را از جمله تخلفات برخی کاندیداها عنوان کرد و گفت: نصب بنرها نیز از مشکل دیگری بود که به نوعی ما با جنگ بنر کاندیداها مواجه بودیم.

 

بیات با اشاره به شکل‌گیری ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی و کمیته امحا و رصد ابراز کرد: دادگستری مسئولیت این ستاد و کمیته را برعهده داشت و فرمانداری نیز یک عضو را در آنها داشت.

 

وی با بیان اینکه در مورد کمیته امحا دادگستری احکام را صادر و سازمان زیباسازی شهرداری با محافظت نیروی انتظامی اجرا می‌کرد، افزود: ما هم سعی می‌کردیم با ارائه تذکراتی مانع از بروز تخلف شویم.

 

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه در شب اول تبلیغات شوراها ۲۵۰ بنر جمع‌آوری شد، بیان کرد: در یکی از شبها ۹۵۰ بنر جمع‌آوری شد و فضا طوری شد که گروه‌ها دیگر توان و نایی برای جمع‌آوری نداشتند.

 

وی با بیان اینکه برخی از کاندیداها در انجام تخلفات حرفه‌ای عمل کردند، عنوان کرد: برخی از بنرها در طبقات سوم برخی ساختمان و خانه‌ها نصب شده بود که ما برای جمع‌آوری آنها می‌بایت برای تک تک خانه‌ها مجوز می‌گرفیتم که این موضوع شدنی نبود.

 

بیات با اشاره به اینکه تهیه مقدمات تبلیغات محیطی بر عهده شهرداری بود، اظهار داشت: قبول می‌کنیم که یک قصوری در این خصوص انجام شد چرا که به نظر فضا برای تبلیغات کم بود اما شهرداری نیز در حد توان خود کارش را انجام داد.

 

وی با بیان اینکه برخی از کاندیداها تخصص در تمرّد از قانون دارند، یادآور شد: در مورد پوسترها و عکس کاندیداها نیز هیئت اجرایی باید نظر می‌داد اما برخی از کاندیداها بر خلاف اینکه عکس و پوستر دیگری را ارائه کرده بودند اما عکسهای فتوشاپی خود را چاپ کردند.

 

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه در مواردی حتی چهار بار عکس کاندیدایی رد شد، بیان کرد: برخی از کاندیداها خارج از ضابطه تصاویر و پوسترهای خود را چاپ کردند و ما نمی‌توانستیم همه را جمع‌آوری کنیم.

 

وی با اشاره به روز رای گیری و نگرانی‌هایی که در رابطه وجود داشت، خاطرنشان کرد: ابهر و خرمدره تجربه استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی را داشتند اما در شهر زنجان برای نخستین بار از دستگاه‌های تمام الکترونیک استفاده می‌شد.

 

بیات با بیان اینکه از یک هفته قبل آموزش‌های لازم داده شده بود، اضافه کرد: صدا و سیمای مرکز زنجان نیز آموزشهای برای مردم را آغاز کرده بود اما ما معتقد بودیم مقداری کندی را در روند انتخابات شاهد باشیم.

 

وی با یادآوری اینکه تا ۴۵ دقیقه از آغاز انتخابات تمام شعبه‌ها به سیستم وصل شدند، تصریح کرد: در مورد اضافه کردن دستگاه‌های احراز هویت نیز باید گفت که این مشکل از طرف ما نبود و وزارت کشور باید پیش بینی‌های لازم را انجام می‌داد.

 

فرماندار زنجان با اشاره به کندی روند اخذ رای در روز ۲۹ اردیبهشت ماه اظهار کرد: با وجود این کندی پیش بینی شده اما آمار نشان می‌‎دهد که ما جلوتر از سیستم دستی سالهای گذشته هستیم.

 

وی با بیان اینکه باید خود کاندیداها را توجیه می‌کردیم که امکان تخلف در سیستم تمام الکترونیکی وجود ندارد، ابراز کرد: در زمان اعلام نتیجه نیز اول می‌بایست نتایج ریاست جمهوری را اعلام می‌کردیم و بعد به سراغ شورا می‌رفتیم.

 

بیات با اشاره به فرصت دو روزه کاندیداها برای اعلام شکایت خود به نتیجه انتخابات بعد از انتشار اسامی منتخبین عنوان کرد: در این مدت دو روز قانونی ۳۴ نفر شکایت داشتند که این شکایات اعتراض یا درخواست بود.

 

وی با اعلام اینکه هیئت نظارت شهرستان و هیئت اجرایی شهرستان به صورت مشترک شکایات را بررسی کردند، بیان کرد: برخی از این اعتراضات وارد و برخی وارد نبود که اکنون در مرحله اعلام نظر هیئت نظارت شهرستان هستیم.

 

فرماندار زنجان با بیان اینکه برخی از کاندیداها عبور از قانون را در پیش گرفته‌اند، تصریح کرد: وقتی اعتراضات از راه قانونی دنبال می‌شود، تجمع چه معنایی دارد و برگزاری جلسات شبانه و فضاسازی برای چیست.

 

وی با اشاره به اینکه کل فرآیند انتخابات شوراها الکترونیکی بود، خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود آمار صندوقها به صورت شفاف اعلام نشده و آمار صندوقهای سیار متعلق به فرد خاصی است باید گفت که این موضوعات صحت نداشته و آمار شعبه‌ها و صندوقها وجود دارد.

 

بیات با اشاره به سخنان برخی از کاندیداها که می‌گویند تبلیغ علنی در صف رای گیری انجام شده است، گفت: چنین چیزی وجود نداشته و از طرفی مگر قرار است اول تا انتخای صف را ما کنترل کنیم؟ آنچه که برای ما مهم است این بوده که در داخل شعبه تخلف نشود و یا اینکه گزارشات هیئت اجرایی، نظارت و نماینده فرماندار به دست ما برسد.

 

وی با تاکید بر اینکه از هیچ شعبه‌ای وقوع جرم و تخلف گزارش نشده است، اضافه کرد: اینکه گفته شد آمار ساختگی است یک تهمت بزرگی است که به مجریان انتخابات زده شد.

 

فرماندار زنجان با بیان اینکه فرآیند انتخابات ادامه داد، اظهار داشت: هر مطلبی که بیان می‌شود باید با ارائه مستندات باشد و همانطور که کاندیداها بر اساس قانون به صحنه انتخابات آمدند باید به همین قانون پای بند باشند.

 

وی با توصیه به کاندیداهای معترض نسبت به اینکه باید اخلاق مدار باشیم، تصریح کرد: باید اخلاق شکست و پیروزی را قبول کنیم و چرا برخی از کاندیداها به منتخبین مردم توهین می‌کنند.

 

بیات در پاسخ به اظهارات علی وقف چی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای نیز گفت: هر دو مطلبی که اقای وقفچی به ان اشاره کردند بی پایه و اساس است، یعنی گزارشات درست به ایشان داده نشده است.

 

وی با بیان اینکه ما بیش از ۱۱ هزار رای باطله داشتیم، اضافه کرد: این افراد به هر دلیلی رای سفید داده‌اند که جزو آراء باطله محسوب می‌شود.

 

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه هیچ رای دستی قابل پذیرش و شمارس نبود، خاطرنشان کرد: صندوقی برای اخذ رای با تعرفه کاغذی در نظر گرفته شده بود تا در صورت بروز مشکل برای دستگاه‌های تمام الکترونیک به شیوه دستی اخذ شود اما باید گفت که کل انتخابات زنجان الکترونیکی بود.

 

وی در مورد صورتجلسات نیز گفت: در انتخابات تمام الکترونیک صورتجلسات دستی معنایی ندارد.

 

بیات با بیان اینکه کسی که ۴۰۰ یا ۶۰۰ میلیون برای انتخابات شوراهای شهر زنجان هزینه کرده است شاید تصورات دیگر از شورا دارد، ابراز کرد: شاید شکست برای این افراد سخت باشد و به همین دلیل دست به چنین کارهایی می‌زنند.

 

وی به تعداد صندوقهای سیار نیز اشاره کرد و یادآور شد: ما ۱۴ صندوق سیار داشتیم ۱۰ صندوق از این ۱۴ صندوق دارای مسیرهای مشخص بودند یعنی محلهای به ترتیب مشخص شده بود.

 

فرماندار زنجان در پاسخ به سوالی در مورد اعطای وام به کاندیداهای شورای شهر گفت: در ۳۸ سال گذشته هیچ وامی به کاندیداها پرداخت نشده است.

 

وی در پایان با اشاره به تعداد نفراتی که نتوانستند در شهر زنجان رای دهند، اظهار داشت: تعدا این نفرات ۱۵ هزار نفر است.

منبع: موج رسا

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۳/۱۴ - ۱۰:۵۹


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی