۵f5d2c9c-482f-48bb-b2bc-b5e6bf717ef9

با اجرای طرح تحول سلامت هزینه های پرداختی مردم در کلینیک های ویژه و بیمارستانها کاهش چشمگیری داشته است اما نوبت دهی در کلینیکهای ویژه زنجان به یک معضل تبدیل شده است.

به گزارش زنجانم، از دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت ایجاد کلینیکهای ویژه در استان است که  حضور پزشکان متخصص و فوق تخصص در این کلینیکها سبب شده است تا مردم بتوانند با هزینه بسیار کم از خدمات تخصصی بهره مند شوند اما در این میان برخی نارسایی ها سبب کاهش میزان رضایتمندی از اجرای این طرح شده است.

در طی ماههای اخیر بارها و بارها شاهد رسانه ای شدن مشکل ازدحام مردم برای دریافت نوبت از مراکز و کلینیک ها ویژه و انعکاس اعتراض مردمی نسبت به سیستم نوبت دهی بوده ایم.

بی توجهی مردم به دریافت نوبت از طریق سیستم الکترونیکی و تلفنی، ازدحام مردم در درب ورودی کلینیکهای ویژه در ساعات اولیه صبح، کم بودن تعداد ویزیتهای داده شده نسبت به تعداد مراجعه کنندگان ، برخورد تند پرسنل هنگام نوبت دهی حضوری از جمله دغدغه های  مطرح شده توسط مردم در این کلینیکها بوده است.

یکی از دلایل حضور و ازدحام مردم در این مراکز هزینه های پایین این مراکز نسبت به مطب های پزشکان است که گاهی بی‌توجهی به انجام نظارت از مراکز خصوصی و مطب پزشکان باعث شده است تا نرخ های ارائه شده در این مراکز بسیار بالا و متفاوت باشد اثبات این موضوع را می توان تنها با داشتن یک نسخه از انجام یک سونوگرافی ساده و یا انجام چند مورد آزمایش انجام داد چرا که هریک از این مراکز نرخ بخصوصی را به شما خواهند داد.

خانم امیری یکی از افرادی است که برای گرفتن نوبت از سونوگرافی تحت پوشش طرح تحول سلامت است، مراجعه کرده است، می گوید: با مراجعه به دو مرکز سونوگرافی در خیابان سعدی وسط نرخ های ۱۱۰ هزار تومان و ۸۵  بود اما در اینجا این نرخ ۳۰ هزار تومان است که تفاوت زیادی با مراکز سونوگرافی های خصوصی دارد.

وی اضافه می کند: با وجود اینکه پزشک در بیمارستان ویزیت کرده و انجام سونوگرافی به صورت اورژانسی را داده است در بیمارستان موسوی امکان انجام سونوگرافی وجود نداشته و دوبار به این مرکز سونو گرافی مراجعه کردم اما هر بار گفته اند نوبت دهی از ساعت ۲ انجام می شود ولی هربار نوبت به من نرسیده است چون مردم از ساعت ۸ صبح برای گرفتن نوبت صف بسته اند.

امیری عنوان می کند: برای بسیاری از افرادی که سطح درآمد متوسط و پایینی دارند خدمات ارائه شده با این هزینه ها بسیار خوب است اما برای گرفتن نوبت باید یک روز از صبح تا ظهر در اینجا حاضر باشی و هر بار پرخاش منشی را بشنوی که می گوید نوبت نداریم.

 

۴۸۰۰۹۳d2-caae-4216-8155-e098e0b93a2a

محمدی که با همسرش از شهرستان طارم برای انجام سونوگرافی به مرکز البرز مراجعه کرده است می گوید: کمبود امکانات در شهرستان سبب شده به این مرکز که هزینه بسیار کمتری در مقایسه با مراکز درمانی خصوصی دارد مراجعه کنم چون در شهرستان ما پزشک متخصص بسیار کم است.

مرکز سونوگرافی البرز تنها یک نمونه از مراکزی است که هر روزه با ازدحام جمعیت مواجه است که می توان با قرار دادن سیستم نوبت دهی الکترونیکی و یا تلفنی از میزان ازدحام مردم در این مرکز کاست.

البته ناگفته نماند که در این بین فرهنگ غلطی نیز در بین مردم شکل گرفته است که برای گرفتن یک نوبت با وجود تاکید بر حضور در ساعت ۲ بسیاری از آنها از ساعت های اولیه صبح  صف کشیده اند.

یکی از مراجعه کنندگان با گله مندی از اینکه دریافت نوبت از پزشکان متخصص با گذاشتن زمان چند روزه همراه است، اضافه می کند: تعداد نوبتهای داده شده بسیار کم است و برای گرفتن نوبت حضوری ساعت ها باید منتظر بمانی که اگر بیمار اورژانسی بخواهد خدمات بگیرد واقعا مقدور نیست.

وی می گوید: با مراجعه به کلینیک ویژه اتحاد در خیابان هفت تیر اوضاع کمی بهتر است و در بنرهای بزرگ شماره تماس برای دریافت نوبت به صورت تلفنی قید شده  و کمتر شاهد ازدحام جمعیت هستیم اما وقتی با شماره ها تماس می گیرم پس از چند بار تماس بدلیل پر شدن ظرفیت نوبت دهی موفق به اخذ نوبت نمی شوم.

 

۱۲۲a6c91-8265-4329-82c6-03b9568d1ee6

دین محمدی نیز در گفت وگو با خبرنگار زنجانم با اشاره به کمبود برخی خدمات در بیمارستان ولیعصر و آیت الله موسوی ابراز می کند: انجام برخی از آزمایشها در بیمارستان مقدور نیست و مراجعه کننده مجبور می شود که برای تکمیل آزمایشهای نوشته شده به کلینیک های بخش خصوصی مراجعه کند در حالی که یک آزمایش ساده است که درتمام آزمایشگاهها انجام می شود و همین موضوع باعث شده است که کلا قید رفتن به بیمارستان را بزنم.

وی ابراز می کند: قرار دادن پزشک در اورژانس بیمارستان موسوی اقدام خوبی است اما همین پزشک نسخه ای برای بیمار تجویز نمی کند و تنها کار او ارجاع دادن است که مرا به بیمارستان ولیعصر برای انجام اندوسکوپی ارجاع داد در حالیکه با مراجعه به بیمارستان ولیعصر اندوسکوپی انجام نشد چون تجویز اندوسکوپی توسط یک پزشک عمومی بود.

این شهروند گلایه خود را اینگونه بیان می کند، چرا نظارتها ضعیف است و هیچ برخوردی با  نوع برخورد با بیماران وو رسیدگی به وضعیت بیماران انجام نمی شود، انگار خدماتی که با بیمه سلامت انجام می شود منت بزرگی برای ما که نمی توانیم به مراکز خصوصی مراجعه کنیم است.

۸d363069-8277-45f2-861b-89fcb5de8215

 

 

در پایان باید گفت با وجود کاهش هزینه های درمانی مردم در طرح تحول سلامت بایدمشکلات اجرای کار نیز نادیده گرفته نشود و صرفا ارائه خدمات بی کیفیت و حداقلی مدنظر مسئولان درمان استان نباشد.

انتهای پیام/

 

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۴/۱۳ - ۱۲:۳۱


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی