download (3)
در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در روستاها و شهرهای کوچک

از جمله مشکلاتی که شهرها و روستاها در حوزه اشتغال و چرخه اقتصاد با آن مواجه هستند نبود فضای مناسب جهت تولید مرغوب و استاندارد با بهره وری مناسب و نیز بازاری برای عرضه تولیداتشان است که ایجاد دهکده صنعتی صنایع کارآفرینانه کوچک و محلی می تواند این مشکل را رفع کند.

 

به گزارش زنجانم ، نبود مرکز مشاوره و راهنمایی در زمینه تولیدات روستاها و شهرها که عمدتا در بخش کشاورزی و صنایع کوچک تولیدی هستند احساس می شود.

با وجود اینکه سرمایه گذاری برای ایجاد کارخانه در شهرک های صنعتی ضروری و توجیه پذیر به نظر نمی رسد در این شرایط و وضعیت انتخاب یک روستای بزرگ و پرجمعیت و برخوردار به عنوان یک روستای مادر در زمینه ایجاد زیرساختها ضروری به نظر می رسد.

این روستای مادر به عنوان یک روستای مرکزی برای  روستاها و دهستان های اطراف بوده  و بنوعی مرکزیت و محوریت درتجارت و نیز عرضه و تقاضا روستاهای آن مناطق را برعهده دارد که درصورت برنامه ریزی می تواند با ظرفیتی بالا به محل تجارت و عرضه محصولات تولیدی و صنایع تبدیلی مبدل شود.

وجود بازارچه های محلی همچون جمعه بازار، چهارشنبه بازار ، یکشنبه بازار در شهرهای کوچک استان مصداق بارز ظرفیت عرضه وتقاضا است.

بنابراین موضوع و وجود سرمایه گذاران درحد متوسط از خود این شهر که سرمایه آنان بلااستفاده دربانک ها سپرده می شود با مدیریت منابع ثروت ، زمین و امکانات شهر ، قطع به یقین وجود مکان هایی که نه به اندازه شهرک صنعتی بزرگ باشد برای شهر ضرورت پیدا کرده و مفید در اقتصاد این شهر خواهد بود ما این شهرک صنعتی کوچک را به عنوان دهکده صنعتی صنایع کار آفرینانه کوچک نامگذاری می کنیم.

نحوه ایجاد و قالب استقرار این طرح می تواند در فضایی به مساحت ۱۰ هکتار شکل بیگرد که گام اول تهیه زمین یک دست درنزدیکی شهر و در جوار جاده حمل ونقل بین المللی اطراف این شهرها است که بسیاری از شهرهای کوچک استان  از این موهبت برخوردار هستند.

ایجاد ارتباط و نزدیکی بین مرکز دانشگاهی بویژه دانشگاههای علمی کاربردی که اساس آن کار و اشتغال محور بوده و برنامه های مراکز رشد و خوشه های فناوری جزء برنامه توسعه این دانشگاه محسوب می شود می تواند به عنوان مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی این دهکده صنعتی درحوزه علوم و فناوری تولید و ثبت شرکت ها، مسائل حسابداری ، مالی ،حقوقی و علمی مطرح باشد که با تاسیس یک مرکز رشد در این دهکده این امر انجام می پذیرد

در این بین شهرداری و شورای شهر نیز حائز نقش بوده و  مدیریت قوی وکارآمد نقش مهم در رونق وگسترش این دهکده می تواند داشته باشد و در شرایطی که امکانات ، تجهیزات و منابع مختلف شهر توسط مجموعه شهرداری  وشورای اسلامی تامین شود سرمایه گذاران نیز راغب به فعالیت می شوند.

لذا بهترین متولی برای مدیریت و راه اندازی شهرک می تواند شهرداری و شورای شهر هر یک از شهرهای استان باشد  که در قالب یک شرکت تعاونی شهرک صنعتی ایجاد شود که برای تامین سرمایه مورد نیاز شهرک نیز می توان از  افراد دارای ثروت که قصد دارند سرمایه خود را در جای مطمئن و درآمد زا هزینه کنند استفاده کرد که جذب این افراد در ایجاد این دهکده حائز اهمیت و ممکن پذیر است.

باتوجه به وجود نیروی بیکار فراوان مانند افراد تحصیل کرده و افراد دارای مهارت و با استعداد های مختلف ایجاد این شهرک می تواند ظرفیت ویژه ای را برای اشتغال افراد بویژه افراد فارغ التحصیل دانشگاهی فراهم کند.

 

با مهیا شدن زیر ساختهای لازم و حضور افراد سرمایه گذار مشاوره رایگان یا ارزان مرکز رشد دانشگاه واحدهای ایجاد می شوند که در کنار استفاده از سرمایه های مردمی برای توسعه و رشد شهر مفید به فایده بود و در زمینه رفع نیازهای جوامع محلی گام بردارندوبا توجه به ویژگی های موجود در شهرستان های استان بویژه در زمینه صنایع کشاورزی نکته حائز اهمیت هدایت سرمایه گذار یا سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی محصولات تولیدی کشاورزی منطقه است.

از جمله مزیت های استقرار دهکده های صنعتی در شهرهای کوچک می توان به سرمایه گذاری کم که از عهده سرمایه گذاران شهر ومنطقه بر می آید و نیز برزمین نماندن محصولات کشاورزی وهدایت آن به سمت صنایع تبدیلی اشاره کرد.

از دیگر مزیتهای اجرای این طرح را می توان تامین اشتغال پایدار در مناطق روستایی و بازار یابی برای محصولات تولیدی روستاها دانست چیزی که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

تولیدات دهکده براحتی می تواند در بازار های محلی شهر های حومه و شهر ها اطراف قابل عرضه باشد و مازاد محصولات نخواهیم داشت .

انتهای پیام/

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۱:۱۰


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی