زنجان
یادداشت:

امروزه شهرهای خلاق به عنوان مراکز نوآوری ، خلاقیت و تبدیل ایده ها به ثروت قلمداد می شوند و از آنجا که ایده و نوآوری عناصر اصلی رقابتی در جهانی شدن هستند ، داشتن شهر خلاق آرزوی هر جامعه ای است می توان از این ظرفیت برای معرفی زنجان به عنوان شهر خلاق مذهبی بهره برد.

 

به گزارش زنجانم، یوسف خدائی در یادداشتی نوشت شهرها در طول تاریخ خود تحولاتی متنوع همگام با تحولات اجتماعی – اقتصادی را به خود دیده اند و شهر از محلی برای مبادله و دیوان سالاری تبدیل به مکانی برای تولید صنعتی در قرن هیجدهم و نوزدهم  و سپس با تمرکز سازمانها، ادارات و نهادهای تجاری، صنعتی، اجتماعی در قرن بیستم چهره ای دیگر به خود گرفت.

در سه دهه آخر قرن بیستم یعنی بین سالهای ۱۹۷۰ الی ۲۰۰۰ شهر بستر برای فعالیت شرکتهای فراملیتی و سازمانهای جهانی و در نهایت صنایع خلاق فراهم شد و شهرها مولد شده و از محلی برای مبادله کالاهای کشاورزی و محلی  با استقرار کارخانجات این بارسرمایه انسانی شهرها  پایه ای برای تولید محسوب شد و مهمتر از آن سرمایه خلاق در پیشرو بودن شهرهای جهان در امر تولید نقش آفرینی عنصر انسانی بود.

شهرهای خلاق به عنوان مراکز نوآوری ، خلاقیت و تبدیل ایده ها به ثروت قلمداد می شوند و از آنجا که ایده و نوآوری  عناصر اصلی رقابتی در جهانی شدن هستند ، داشتن شهر خلاق آرزوی هر جامعه ای است.

اگر شهری موفق  به جذب افراد خلاق  و به کارگیری آنها در مدیریت ، اقتصاد و صنایع فرهنگی باشد می تواند در صحنه رقابت و توسعه اقتصادی نیز موفق عمل کند و در نهایت باید گفت رویکرد شهر خلاق با نگاهی خلاقانه به امکانات و مسائل موجود ، حل خلاقانه مسائل و استفاده هوشمندانه  از فرصتها و امکاناتی که به نظر شاید کم اهمیت جلوه کنند را مد نظر قرار داده است.

شبکه شهرهای خلاق قصد دارد با پیدا کردن و غنی سازی هویت فرهنگی یک شهر آن را در میان یک روند روبه رشد به سمت بین المللی شدن سوق دهند.

این پروژه بر روی محصول  اصلی  و مهمترین ویژگی  این شهرها  تاکید می کند و راههایی برای ایجاد ارتباط بین زندگی در شهر، اقتصاد و توسعه اجتماعی  می یابد. در آن زمان چند شهر به عناوین شهر خلاق در حوزه های ادبیات ، موسیقی ، هنر و طراحی دست یافتند اما به دلیل عدم اجرای مناسب برنامه های یونسکو نتوانست سیاست مدیریت یکپارچه را در مورد این شهرها بطور کامل  به اجرا  برساند.

هدف اصلی تسهیل ، ایجاد و گسترش خوشه های فرهنگی در تمام دنیا برای تبادل دانش فنی (فناوری) تجربیات موفق به عنوان ابزاری برای رشد اقتصادی محلی و توسعه اجتماعی از طریق صنایع خلاق است.

برای هدف گیری هر چند بهتر نیازهای توسعه  بخشهای خاص در صنایع فرهنگی ، شبکه ی شهرهای خلاق هفت  شبکه ی  تخصصی ابداع کرد. که شهرها می توانند یک زمینه را انتخاب و تلاش هایشان را روی آن متمرکز کنند.

شهرها با پیشینه هایی در زمینه های ادبیات ، سینما ، موسیقی ، هنرهای محلی ، طراحی ، فناوری اطلاعات ، هنرهای رسانه ای یا هنر آشپزی می توانند برای پیوستن به شبکه پذیرش بگیرند. به شهرها توصیه  می شود زمینه ای را انتخاب کنند که در آن از بیشترین پتانسیل ممکن برای توسعه اقتصادی و اجتماعی برخوردارند.

شهر کان بیشتر به خاطر جشنواره فیلم کن که یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های سینمایی در جهان است شهرت جهانی یافته است.

لا

شهر سیدنی  در سال ۲۰۱۰ به عنوان شهر خلاق در زمینه فیلم انتخاب شد. این شهر دومین شهری بود که پس از  برادفورد در انگلستان به شبکه شهرهای خلاق فیلم پیوست. صنعت فیلم و سینما در این شهر تعادلی پویا را بین انواع گوناگون و بخش های مختلف و سینما ایجاد نموده است. ساخت و تولید و نمایش فیلم های مختلف از فرهنگ های مختلف از فرهنگ های گوناگون و وجود پتانسیل برای به نمایش گذاشتن تنوع های فرهنگی در صنعت سینما در این شهر مهمترین علت انتخاب آن به عنوان شهر خلاق سینما بوده است. برگزاری فستیوال های مختلف فیلم و سینما در طول سال مانند فستیوال فیلم سیدنی ، فستیوال جهانی فیلم خانم ها در این شهر ترغیبی است برای کارگردانان جوان تا گرد هم آمده و داشته های خود را به اشتراک بگذارند.

 

ملبورن استرالیا در ماه اوت ۲۰۰۸  به عنوان دومین شهر ادبیات یونسکو منصوب شد. شهر ملبورن از تنوع فوق العاده ای در خلق آثار  ادبی برخوردار است به بیان دیگر عرصه ای پر جنب و جوش برای خلق آثار ادبی به شمار می رود. این شهر، پایتخت اقیانوس آرام است که بطور گسترده ای به عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا شناخته شده است.

در ادامه این ظرفیت برای شهر زنجان وجود دارد که شهر زنجان به عنوان شهر خلاق مذهبی جهان اسلام شناخته شود چرا که شهر زنجان از شهرهای بزرگ کشور محسوب می شود که بدلیل داشتن مردمان مذهبی و موقعیت خاص برگزاری مراسم های عزادری منسجم و منظم نه تنها در سطح کشور و بلکه در سطح جهانی داری شهرت خاص می باشد. مراسم های عزادری ایام محرم با دسته عزادری بی نظیر مردمی با مدیریت خودت مردم محله حسینه اعظم و زینبیه اعظم ایجاد شده و هر کدام از این مساجد با  داشتن ۵ هزار نفر خادم افتخاری مراسم های دسته عزاداری روز هشتم و یازدهم محرم را مدیریت می کنند و بدون هیچ گونه دخالت دولتی توسط خود نهادهای مدیریت محلی مردمی این مراسم با شکوه اداره می شود.

مدیریت چنین مراسم عزادری دسته جمعی بدون دخالت عوامل نظامی کار واقعا دشواری است ولی با مدیریت محلی و مردمی اهالی محله حسینه اعظم زنجان این مراسم سالیان سال بدون وفقه اجرا می شود و در سطح جهانی شکوه و جلوه خاصی یافته که در این ایام مردم از اقصا نقاط کشور و حتی جهان به تماشای این جلوه و شکوه ایثار و ارادت به خاندان اهل بیت (ع) را نظاره می کنند. مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۸۷ با شماره ثبتی ۱۰ به عنوان دهمین مورد از میراث معنوی ثبت ‌شده در ایران است

 

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۱۳:۰۷


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی