images
یادداشت؛

هر چند آمار اعتیاد در بین زنان استان بسیار کمتر از میانگین کشوری است اما نباید از میزان دو درصدی جمعیت معتادان زنغافل شد و بایستی برای درمان این دو درصد از جامعه معتادان حداقل یک مرکز اقامتی وجود داشته باشد مکانی که تاکنون در استان ایجاد نشده است

به گزارش زنجانم، مواد مخدر معضل پر آفت کشور ماست آفتی که دامان بسیاری از خانواده ها را گرفته و اثار سوء مانند سیلاب بنیان خانواده ها را از هم گسسته است.
معضلاتی همچون طلاق،بزهکاری،سرقتهای خرد، بی بند و باری و افزایش ابتلا به بیماریهای همچون ایذر و هپاتیت مولود نامبارک این آفت شوم در کشور استمعضلی که در دهه ها اخیر حرف اول آسیبهای اجتماعی را می زند و شاید بتوان گفت ریشه بسیاری از معضلات اجتماعی نیز به همین امر بر می گردد.
پایین بودن کارایی و اثر بخشی اقدامات برای ترک اعتیاد معتادان از دیگر موارد ابتلای جامعه ماست که به گواه گزارش های ارائه شده از سوی شورای مبارزه با مواد مخدر استان زنجان ۸۰درصد از معتادان پس از ترک دوباره به سمت مصرف مواد مخدر روی می اورند که این امر یعنی از بین رفتن هزینه های انجام شده برای ترک یک معتاد و عدم اثربخش بودن اقدامات دستگاههای اجرایی
امروزه در کنار مواد مخدر سنتی که کشور ما در همسایگی تولیدکنندگان آن قرار دارد ظهور و ارائه مواد مخدر صنعتی نیز بر عمق فاجعه اعتیاد افزوده است.
کاهش سن مصرف مواد مخدر نیز هشداری جدی برایجامعه امروزی ماست و اگر در گذشته ریشه های ابتلا به اعتیاد مواردی همچون همکاران در محیط کاری بود امروزه باید بدنبال کشف علل اعتیاد در بین نوجوانانی بود که با وجود رفاه نسبی در خانواده ها از روی تفریح به سمت و سوی مصرف مواد مخدر کشیده شده اند.
کاهش قبح مصرف مواد و افزایش میل مصرف موضوع بدیع این آفت شوم به شمار می آید که دختران کشورمان را نشانه گرفته است و بنا به اظهارات شهیندخت ملاوردی،معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بحث اعتیاد زنان در سطح جهانی مطرح شده و گسترش یافته است.
هر چند آمار اعتیاد در بین زنان استان بسیار کمتر از میانگین کشوری است اما نباید از میزان دو درصدی جمعیت معتادان زن غافل شد و بایستی برای درمان این دو درصد از جامعه معتادان مراکز ویزه نیز وجود داشته باشد تا بتوان با الگوها و پروتکل های متفاوت درمان با مردان، به درمان اعتیادشان پرداخت.
در استان زنجان نبود مرکز ترک اعتیاد وِزه زنان معتاد یکی از موضوعاتی است که بارها توسط دبیر شورای مبارزه با مود مخدر استان مطرح شده است اما تاکنون این نیاز مهم در عمل اجرایی نشده است.
یکی از دلایل بیان شده برای این موضوع نبود متقاضی برای احداث کمپ ترک اعتیاد است اما باید دانست که باید برای علل این امر راه چاره یافت چرا که جامعه امروز و فردای ما نیازمند داشتن یک مرکز تخصصی برای ترک اعتیاد زنان است.
بسیاری از رواشناسان معتقد هستند که آثار تخریبی اعتیاد در بین زنان بسیار بیشتر از مردان بوده و تبعات آن نیز بسیار بیشتر خواهد بود که همین امر نیز لزوم توجه جدی برای انجام خدمات درمانی برای معتادان زن را ضروری می سازد.
برای این امر یکی از راهکارهها مشارکت دادن انجمن ها و سازمانهای مردم نهاد است که بتوان با استفاده از ظرفیت این نهاد شاهد ایجاد مرکز ترک اعتیاد در استان باشیم.
انتهای پیام/
تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۵/۰۷ - ۹:۲۵


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی