images (2)

احیای ۷۰۰ هکتار بافت فرسوده در زنجان با بازی فرسایشی بانکها در ارائه تسهیلات به متقاضیان همراه بوده و روند کند بهسازی و بازسازی این مناطق به یک معضل شهری تبدیل شده است.

به گزارش زنجانم،احیای بافتهای فرسوده شهری یکی از محورهای توسعه شهری بوده و در این زمینه تلاش دولتها بر این بوده است تا با ارائه تسهیلات و کمکهای حمایتی به روند بازسازی و نوسازی کمک کنند.

کوچه های کم عرض و منازلی که بدون اصول ایمنی و استفاده از مصالح در کوچه های بن بست ساخته شده اند با کمترین لزرشی فرو می ریزند و جان ساکنان پر تعداد ساکن را تهدید می کنند.

در بسیاری از حوادث طبیعی همچون زلزله طارم و وقوع سیل در مناطق استان بوِزه مناطق روستایی هجمه تخریبی وسیعی را در بافتهای فرسوده شاهد بودیم که با ریزش آوار و مناسب نبودن معابر کار امداد رسانی نیز با مشکلات زیادی مواجه شده است.
۶۸fd5ea3-e326-4af9-a802-a702105637e8
*کمبود خدمات شهری، تراکم جمعیتی و معابر نامناسب مهمترین مشکلات بافتهای فرسوده شهری

رئیس عمران و بهسازی شهری استان زنجان در گفت و گوی خود با خبرنگار تسنیم کمبود خدمات شهری، تراکم جمعیتی و معابر نامناسب را مهمترین مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی زنجان دانست و ابراز کرد:  در حوزه بهسازی پایدار شهری، شناسایی، تعیین محدوده و تصویب آن، ارائه طرح‌های توسعه و اجرایی پروژه‌ها در دستور کار قرار دارد که در این راستا تقسیم بندی زنجان به پنج پهنه شامل بافت فرسوده، بافت تاریخی، سکونتگاه غیررسمی، بافت ناکارآمد شهری و بافت روستایی تقسیم‌بندی شده است.

هاشملو کمبود امکانات رفاهی مثل پارک و پل‌های ارتباطی، نبود پاسگاه، معابر نامناسب، کمبود خدمات شهری، دسترسی نامطلوب به خدمات بهداشتی، تراکم جمعیتی و مواردی از این دست را از عمده مشکلات سکونتگاههای غیررسمی زنجان عنوان کرد.
 وی ابراز کرد: به منظور بهسازی و توسعه پایدار شهرها، پروژه‌های محرک توسعه و طرح‌هایی برای تشویق مردم به نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده و هر کدام از دستگاه‌ها باید سهم خود را در این راستا ایفا کنند.
بنا به گفته های کلیم الله وثوقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان بیش از ۷۰۰هکتار بافت فرسوده در شهرهای استان شناسایی شده است که بیش از ۵۰۰هکتار از این بافتهای فرسوده متعلق به شهر زنجان است که بخشی از این بافتهای فرسوده دارای ارزش تاریخی بوده و برخی  دیگر غیر قابل سکونت هستند.
۷aa11f3f-84d1-4312-a351-cc310af90a85
وثوقی احیای و اصلاح بافتهای فرسوده را یکی از اولویتهای وزارت راه و شهرسازی دانسته و بیان می کند:احیای این میزان از بافت فرسوده شهری بدون کمک و ارائه تسهیلات بانکی میسر نبوده و صاحبان منازل بافتهای فرسوده  توانند با دریافت تسهیلات با نرخ بهره ۱۰ درصد اقدام به نوسازی واحدهای خود کنند.

* ۸۰۰ فقره تسهیلات  بدون متقاضی 

در تشریح چرایی کندی بهسازی بافت فرسوده عدم دریافت تسهیلات از سوی متقاضیان مطرح شده است این درحالی است که مدیرکل راه و شهرسازی زنجان با اشاره به سهمیه اختصاص یافته نبود متقاضی را از دلایل عدم نوسازی بافت فرسوده می داند.

در این باره وثوقی مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان  میزان وام پرداختی به ازای هر واحد مسکونی در مرکز استان را  ۴۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرستان ها، ۳۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه ۱۰ درصد از سود تسهیلات بانکی توسط دولت پرداخت می شود هر ساله سهمیه ای بابت پرداخت تسهیلات برای استانها در نظر گرفته شده است که متاسفانه تعداد افرادی که موفق به دریافت این تسهیلات شده اند بسیار کم بوده است و در سال ۹۵،  بیش از ۸۰۰ فقره از تعداد سهمیه تسهیلات پرداخت نشد.

 ۵c91c537-dc59-4a58-bccd-e881eafd645e
*عدم رقبت مالکان و سرمایه گذاران به ساخت و ساز در بافت فرسوده
از دیگر مشکلات مطرح شده در این زمینه عدم هماهنگی ساکنان برای تجمیع واحدها و سرمایه گذار برای ساخت و سازها در بافت فرسوده شهری است.
در این باره یکی از ساکنان می گوید : زمین خانه ای که در آن ساکن هستیم به صورت قولنامه ای خریداری شده و بعدها در ابعاد کوچک توسط همسایه ها ساخته شده است با گذشت سی سال خانه های چوبی کوچه واقعا مخروبه شده اند اما گرفتن سند برای خانه ها با مشکلات زیادی همراه است و مالکان هم رقبتی برای دریافت سند ندارند.

بسیاری از خانه های ساخته شده در مناطق فرسوده بدون سند مالکیت و به صورت قولنامه ای خرید و فروش شده اند که همین امر دریافت تسهیلات برای این واحدها را با مشکل مواجه کرده است.

روند طولانی برای دریافت سند قطعی و نیز هزینه های انجام اینکار  بسیاری از افراد را از نوسازی خانه مایوس می کندو راه چاره را فروش خانه و خرید خانه در نقاط بهتر می دانند.

در پایان باید گفت حرف از احیای بافت فرسوده زمانی در عمل محقق میشود که در کنار ارائه تسهیلات در روند پرداخت نیز ما شاهد همکاری بانکها باشیم.

انتهای پیام/ک

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۵/۲۵ - ۱۲:۳۴


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی