۴۲۵۵۸۷_۴۰۳

سهم شاغلان استان زنجان در بخش خدمات بر اساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در طی سالهای ۸۴ تا ۹۵ برحسب نقاط شهری و  روستایی رشد ۴٫۴ درصدی در طی ۱۱ سال را دارد میزانی که در مقایسه با سایر استانها روند کندی را داشته است.

 

به گزارش زنجانم، رشد سهم بخش خدمات در میانگین شهری و روستایی نشان می دهد اقدامات و سیاستهای اجرای شده در طی ۱۱ سال گذشته نتوانسته است سبب رونق اشتغال در بخش خدمات شود.
در طی دو سال گذشته یکی از محورهای مهم در زمینه ایجاد اشتغال در استان که بارها از سوی مسئولان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است احصا ۲۲۰ عنوان شغل خدماتی است اما آنچیزی که در عمل اتفاق افتاده است تنها احصا این مشاغل بوده و خبری از اشتغال یافتگان در این مشاغل نیست.

هر چند مسئولان متولی اشتغال احصا این مشاغل را یک مزیت برای استان می دانند اما تنها نمی توان با لیست کردن مشاغلی که برخی از آنها دیگر در بازار کار منسوخ شده اند انتظار اشتغال افراد جویای کار در این نوع مشاغل را داشت.

در آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار سهم بخش خدمات از اشتغال در مناطق روستایی بالغ بر ۱۱ درصد اعلام شده است که این میزان نشان از عدم فرصت یابی و توجه به ایجادمشاغل خدماتی در روستاها دارد هرچند بسیاری از افرادی که در بخش خدماتی اشتغال دارند افرادی هستند که از روستاها به شهرهای استان مهاجرت کرده اند.

نبود بسیاری از مشاغل خدماتی در روستاها کاملا محسوس است اما کمتر شاهد استقبال روستائیان برای راه اندازی چنین مشاغلی هستیم که می توان یکی از دلایل عدم استقبال روستائیان را عدم ارائه تسهیلات برای اشتغالدر این بخش دانست.

استان زنجان ظرفیتهای زیادی  برای جذب گردشگر دارد اما به علت عدم وجود زیرساختهای درست و تبیین و معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی تنها به عنوان یک شهر گذری شناخته شده است و کمتر شاهد اقامت چند روزه مسافران و گردشگران در استان هستیم که همین امر  می تواند یکی از دلایل پایین بودن سهم بخش خدمات از اشتغال استان باشد چرا که بخش گردشگری می تواند فرصتهای شغلی زیادی را ایجاد کند.

ارائه تسهیلات به متقاضیان این بخش و نیز آشنا سازی کاریابی ها با مشاغل خدماتی احصا شده برای سوق دادن افراد جویای کار بویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی و در کنار آن ارائه آموزش های مهارتی در بخش مشاغل خدماتی نوین و دارای ارزش افزوده بالا می تواند از راهکارها برای افزایش اشتغال باشد .

اما باید این موضوع را نیز در نظر داشت که ظرفیت استان  برای ایجاد مشاغل خدماتی در نظر گرفته شود وصرفا صدور مجوز برای مشاغل آرایشگری و تاکسیرانی مطرح نباشد.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۱۲:۰۲


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی