download (5)
دبیر شورای هماهنگی  مبارزه با مواد مخدر استان زنجان خبر داد:

طرح ناصران طرحی است که تمامی اقدامات فرهنگی، پیشگیری، درمانی و آسیب شناسی  هر یک از محلات و روستاهای استان  توسط یکی  از دستگاه های اعضای شورای مبارزه با مواد مخدر بررسی و اقدامات لازم  با صلاحدید آن عضو اجرایی می شود.

به گزارش زنجانم، تقی نصیری امروز در پنجمین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای مبارزه با مواد مخدر استان زنجان  در دانشگاه پیام نور زنجان  با  بیان اینکه طرح ناصران یکی از طرحهای کمیته فرهنگی  استان است که برای اولین بار در کشور به اجرا گذاشته می شود، اظهار داشت: در این طرح هریک از اعضای شورای مبارزه با مواد مخدر استان نقطه ای از شهر و یا روستا را تحت پوشش خود قرار می دهند.

وی استفاده بهینه و مطلوب از ظرفیتهای دستگاهها و فعلان این حوزه، افزایش انگیزه اعضا و نیز جذب  مشارکت حداکثری اعضا را ازمهمترین اهداف اجرای طرح ناصران دانست و گفت: این طرح برگرفته از آیه قرانی یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم است که اگر (آیین) خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گامهایتان را استوار می‌دارد  و امروزه منکر بزرگ کشور همین مسئله اعتیاد است که باید برای ریشه کن کردن آن تمامی مردم اقدام کنند.

دبیر شورای هماهنگی  مبارزه با مواد مخدر استان زنجان  تصریح کرد: با توجه به بررسی های انجام شده به صورت نقطه ای در هریک از مناطق استان پیشنهاداتی به فراخور آن منطقه توسط آن عضو ارائه می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه طرح هر مسجد  یک برنامه پیشگیری نیز از جمله برنامه های پایلوت و پیشنهادی در استان بوده است، تشریح کرد: این طرح در دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر کشوری نیز مطرح و به سایر استانها به عنوان یک طرح موفق ارائه شده است.

نصیری با ابراز اینکه باید از ظرفیت دانشگاههای استان در امر پیشگیری و آگاه سازی استفاده بیشتری شود، عنوان کرد:  باید بتوان از ظرفیت هریک از دستگاههای عضو شورای مبارزه با مواد مخدر در یک محله و یا روستا بهره برد.

وی با اشاره به نقش مراکز آموزشی و دانشگاهها در امر مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: آموزش و پرورش و دانشگاهها دو بال اجرایی در آگاه سازی و ارائه آموزش به اقشار مختلف جامعه بویژه نوجوانان و جوانان هستند.

دبیر شورای هماهنگی  مبارزه با مواد مخدر استان زنجان  گفت: باید مطمئن باشیم که آموزش های فرهنگی در حوزه آسیبهای اجتماعی  بویژه مواد مخدر که مهمترین آسیب اجتماعی کشور است به جوانان و دانشجویان ارائه می شود و این افراد در ورود به جامعه از  آگاهی کافی برخوردار هستند.

نصیری با بیان اینکه نیازمند همکاری تمامی دستگاهها در امر مبارزه با مواد مخدر هستیم ، خاطرنشان کرد: در هراستانی که شوراهای مرکزی شهر همکاری بیشتری داشته اند شاهد موفقیتهای بیشتر در آن استان بوده ایم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان ابراز کرد: دانشگاهها در سه حوزه دارای نقش بوده و توسعه آموزش های فرهنگی و پیشگیری، بومی کردن آموزش های ارائه شده و تهیه بسته های آموزشی برای سطوح مختلف افراد جامعه از جمله وظایف دانشگاهها در حوزه پیشگیری به شمار می آید.

این مقام مسئول تصریح کرد: دانشگاهها عهده دار بومی کردن آموزش ها برای اقشار جامعه هستند و باید نسخه های آموزشی و فرهنگی را متناسب با وضعیت استان بومی کرده و در اختیار مردم قرار دهند.

وی تاکید کرد: اگر زمانی گفته می شد اعتیاد قابل درمان نیست امروزه  می گوییم این یک بیماری است که درمان درست آن لوازم خود را می خواهد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان  ابراز کرد: آمارها نشان می دهد که اعتیاد و مصرف مواد مخدر در روستاها در حال توسعه است که متاسفانه در این زمینه نیز اقدامات مقابله ای بیشتر با تمرکز بر نقاط شهری بوده و نقاط روستایی به فراموشی سپرده شده است.

انتهای پیام/

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۷/۱۶ - ۱۲:۱۷


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی