۱۱۲۳a9c9-3c63-47f8-8e8a-98f062480842
معاون بهزیستی استان زنجان خبر داد:

معاون بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به ۱۷ هزار نوزاد و شیرخوار در سطح استان زنجان تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند، ابراز کرد: در ۶ ماهه اول امسال نیز بالغ بر ۹ هزار کودک تحت غربالگری شنوایی قرارگرفته اند.

 

گل نساء آقامحمدی امروز در گفت و گو با خبرنگار زنجانم، با اشاره به اهمیت انجام غربالگری در نوزادان اظهار داشت:  شنوایی سنجی نوزادان بدلیل اینکه دوره طلایی یادگیری گفتار و زبان در ۶ ماه اول زندگی است بسیار حائز اهمیت است و اگر در این زمان غربالگری صورت گیرد می توان اقدامات درمانی لازم را به موقع انجام داد.

وی تصریح کرد: اگر این مهم دیرتر انجام شود کودک با تاخیر در رشد و تکلم  مواجه می شود و همین امر نیز می تواند سبب مشکلات زیادی در آینده برای اینگونه کودکان در ایجاد ارتباط با دیگران، یادگیری شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به ۱۷ هزار نوزاد و شیرخوار در سطح استان زنجان تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند، ابراز کرد: در ۶ ماهه اول امسال نیز بالغ بر ۹ هزار کودک تحت غربالگری شنوایی قرارگرفته اند.

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه ۸ مرکز غربالگری شنوایی نوزادان بهزیستی در سطح استان فعال است،  گفت: در حال حاضر ۳ مرکز در شهرستان زنجان، یک مرکز در خدابنده ،خرمدره، ابهر، طارم و ماهنشان در زمینه غربالگری شنوایی توسط بهزیستی استان زنجان فعال است.

وی عنوان کرد: برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران از سال ۸۵ در زنجان آغاز شده است و اجرای این برنامه در سه سطح اجرا می شود که  تشخیص و مداخله در یک ماهگی، سه ماهگی و ۶ ماهگی نوزاد  بسیار حائز اهمیت است.

آقا محمدی اختلال در تکلم ، اختلال در ارتباطات اجتماعی ، ، بروز ناتوانایی های درکی – شنیداری و اختلال در خواندن و نوشتن از جمله علائم ناشی از کم شنوایی درکودکان دانست و گفت: آزمون غربالگری، آزمونی ساده است که فقط چند دقیقه طول می کشد و روشی سریع و آسان است که توسط تست هایی بنام OAE و AABR با استفاده از دستگاه های کوچک و بدون درد و خطر در شرایطی که نوزاد آرام است انجام می شود و هدف آن شناسایی نوزادانی است که شنوایی آنها نیاز به ارزیابی بیشتری دارد.

این مقام مسئول یادآور شد : بهترین زمان غربال شنوایی نوزاد قبل از ترخیص از بیمارستان است و برای نوزادان که مشکل شنوایی دارند اقدامات توانبخشی و طبی از جمله تهیه سمعک و کمک هزینه کاشت حلزون و گفتار درمانی  صورت می گیرد.

انتهای پیام/

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۱۳:۰۶


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی