۳۱۱۶۰_۱۵۳
مدرس و استاد دانشگاه زنجان مطرح کرد:

مدرس و استاد دانشگاه زنجان با بیان اینکه زنجان جزو سه کانون مهم فرسایش خاک در کشور است، گفت: در کنار کمبودهای منابع آبی باید مخاطرات ناشی از فرسایش خاک هم مورد توجه مسئولان و مردم قرار داده شود.

علی رضا واعظی در گفت و گو با خبرنگار زنجانم با اشاره به لزوم فرهنگسازی  در خصوص حفاظت از خاک در بین آحاد جامعه، اظهار داشت: باید در  راستای مقابله با فرسایش خاک باید فرهنگسازی را در بین تمامی افراد جامعه داشت.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: چرا که بحران آب روی بحران خاک تأثیر گذاشته و بحران خاک روی بحران آب اثر می‌گذارد.

وی یکی از عوامل اساسی در تخریب خاک استان را چرای بیش از حد دام و از بین رفتن پوشش گیاهی این مناطق دانست و گفت: چرای بی رویه  دام با از بین بردن پوشش گیاهی عامل اصلی تراکم خاک در استان است.

 

*فرسایش خاک در ایران تقریبا ۲.۵ برابر متوسط جهانی

استاد دانشگاه زنجان میزان فرسایش خاک در کشور را بالاتر از میانگین جهانی دانست و گفت: فرسایش خاک در ایران تقریبا ۲.۵ برابر متوسط جهانی بوده و طبق گزارشی که انجمن علوم خاک ایران منتشر کرده، در حال حاضر وضع فرسایش خاک در ایران به ‌طور متوسط دو ‌میلیارد تن در‌ سال است که سه برابر متوسط آسیا و بالاترین نرخ در کره زمین محسوب می‌شود

وی با تشریح ساختار و کارکرد خاک عنوان کرد: بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی در کشورهای توسعه یافته  به صورت گلخانه‌ای انجام می‌شود که درواقع این‌گونه کشورها  ضمن بالا‌بودن راندمان تولید، مانع‌هدر رفت منابع آبی خود شده و فرسایش خاک را به حداقل ممکن کاهش داده‌اند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به تدریجی بودن تخریب خاک، استان زنجان را جزو سه کانون مهم فرسایش خاک در کشور برشمرد و عنوان کرد: متاسفانه به دلیل کمبود ریزش‌های آسمانی و کمبود رطوبت، میانگین تولید هر سانتیمتر خاک در ایران دست کم سه تا چهار برابر تولید هر سانتیمتر خاک در کره زمین است

 

*۹۹ درصد وزن خاک های استان زنجان را مواد معدنی تشکیل می دهد

واعظی تصریح کرد: بالغ بر ۹۹ درصد وزن خاک های استان زنجان را مواد معدنی تشکیل می دهد و میانگین بارندگی های استان یک سوم کل بارندگی های کشور است.

استاد دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: انتشار آمار نگران کننده از میزان فرسایش خاک در کشورمان منجر به تدوین لایحه خاک در دولت یازدهم شده است.

وی  با اشاره به راهکارها در جلوگیری از این مسئله زیست محیطی تصریح کرد: در این رابطه نیازمند ارائه آموزش راهکارهای درست و فرهنگسازی در بین همه افراد جامعه هستیم چرا که بسیاری از افراد با این مسئله آشنا نیستند.

واعظی در پایان با اشاره به برخی از راهکارها در مقابله با پدیده فرسایش خاک ابراز کرد: تغذیه آبخوان ها و کنترل فرسایش و رسوب که توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری در حال انجام است یکی از راهکارهای اجرایی در این زمینه است.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ۱۲:۳۸


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی