۸۸۴f47c8-5462-4658-b754-db057bc3e5e4

مدیرگروه شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان گفت: وضعیت آمادگی ما، در برابر حوادث طبیعی نظیر زلزله وضعیت نابه‌سامانی است. 

به گزارش زنجانم و به نقل از خبرگزاری ایسنا زنجان مهدی ساشورپور٬ با اشاره به اینکه یکی از معضلات جامعه امروز، نداشتن آمار دقیق در مورد میزان استحکام بافت‌های شهری و مسکونی استان است، گفت: این موضوع بدین معنا است که دقیقا نمی‌دانیم کدام ساختمان‌ها ناپایدار و کدام یکی از آنها پایدار هستند، نه اینکه نتوان این بافت‌ها را تشخیص داد و مشخص کرد، بلکه در واقع می‌توان اذعان کرد که عزم جدی در خصوص اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی این موضوع و خطرات ناشی از آن برای عموم وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: مشاهده حوادث اخیر نظیر زلزله کرمانشاه نشان می‌دهد که وضعیت آمادگی ما در برابر حوادث طبیعی نظیر زلزله و غیره وضعیت نا به سامانی است.

 

مدیر گروه دانشکده شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان گفت: در حوزه شهری نیز بافت شهری فرسوده است که این موضوع خود گواه بر این است که علاوه بر ابنیه، زیرساخت‌ها نیز نیاز به بازسازی و اصلاح دارند.

 

ساشورپور افزود: متاسفانه به خاطر ساختار اجتماعی که در کشور حاکم است کسی به دنبال ایمن‌سازی ساختمان‌ها و منازل خود نیست و سازندگان نیز به دنبال این هستند که با کم‌کاری سود بیشتری به جیب بزنند. چنانچه شاهد هستیم که مسکن‌های نوساز هم دچار تخریب با میزان بالایی می‌شوند، نمونه این موضوع را در زلزله کرمانشاه هم مشاهده کردیم که مسکن‌های نوساز تخریب شدند که نشانگر عدم نظارت درست در حوزه ساخت و ساز و نبود عزم و خواست مردم در مقاوم‌سازی است.

 

وی تصریح کرد: در حوزه پدافند و مدیریت بحران می‌توان به موضوع از دو منظر نگاه کرد. موضوع اول این است که به جامعه آموزش کافی در خصوص رو یارویی با حوادث و بلایای طبیعی داده نشده است و امروز شاهد این امر هستیم که بیشترین مصدومین، در حین فرار دچار آسیب می‌شوند و این به دلیل عدم آگاهی مردم نسبت به نحوه برخورد در زمان وقوع این حوادث است که باید فرهنگ‌سازی شود.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در حوزه امدادرسانی نیز با توجه به اینکه پایان نامه‌های بسیاری در این زمینه کار شده می‌توان اذعان داشت که وضعیت امدادرسانی و توزیع و جایگاه مراکز خدمات‌رسانی به صورت برنامه‌ریزی شده و استاندارد ساخته نشده‌اند و ساختمان‌های که باید در برابر زلزله ایمن باشند متاسفانه ایمن نیستند نظیر این مورد را می‌توان بیمارستان‌های موجود در زلزله کرمانشاه دانست که ساختمان‌های که انتظار می‌رود ضد زلزله باشند، نیستند.

 

وی ادامه داد: امکان امدادرسانی نیز وضعیت خوبی در بافت شهری ندارد و مسیرهای امدادرسانی نیز خوب تعریف نشده‌اند که شرایط را در مواقع بحران برای امدادرسانی فراهم کنند و متاسفانه شاهدیم که با پارک چند اتومبیل گاها، مسیرها غیرقابل تردد می‌شوند.

 

ساشورپور گفت: در جهت اقدامات توسعه‌ای بافت شهری نیز مطالعات کافی صورت نمی‌گیرد، به طوری که شاهد این هستیم که در زمان ساخت، توسعه شهر به گسل‌های موجود در منطقه توجه نمی‌شود، به طوری که مسکن مهر در شرق زنجان در جهت‌‌ گسل قرار گرفته است، در حالی که بایستی خلاف جهت توسعه کنونی شهر ساخته می‌شد. همچنین توزیع جمعیتی درستی نیز صورت نمی‌گیرد، به طوری که شاهد این هستیم که بیشترین جمعیت شهری در بافت‌هایی که دارای نقص است سکنی گزیده‌اند و همین آمار تلفات را در مواقع بحران بالا می‌برد.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - ۹:۰۰


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی