۱۵۱۷۶۴۴
ظرفیت طبیعت ماهنشان برای تولید عسل؛

مسئول اداره تولیدات دامی جهادکشاورزی ماهنشان گفت: ۴۵۰ نفر زنبور دار ماهنشانی سالانه بیش از ۱۴۴ تن عسل مرغوب و در بعضی از روستا ها کاملا طبیعی تولید می کنند.

به گزارش زنجانم ؛ روح الله بیات امروز در گفت و گو با شمیم ماهنشان اظهار داشت: شهرستان ماهنشان به دلیل وجود گونه های مختلف گیاهی، مزارع و مراتع غنی، درختان میوه و طبیعت مناسب بهترین مکان برای تولید عسل است.

وی با بیان اینکه عده ای از زنبور داران مهاجر هستند و در فصل های بهار و تابستان به این شهرستان می آیند و شهریور و مهرماه می روند، افزود:اگر آمار تولید عسل زنبوردارن مهاجر را هم در این شهرستان حساب کنیم سالانه بیش از  ۲۰۰ هزار کیلیوگرم عسل در این شهرستان تولید می شود.

مسئول اداره تولیدات دامی جهادکشاورزی ماهنشان  گفت: حدود ۴۵۰ نفر در عرصه تولید عسل فعالیت می کنند که ۱۵۵ نفر از این تعداد در شغل اصلی زنبور داری فعالیت می کنند.

بیات اظهارداشت: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار کلنی یا جعبه در شهرستان  وجود دارد که سال گذشته به صورت میانگین ازهر کندو، ۸ کیلو عسل تولید شد که این گویای افزایش ۱۰ درصد عسل نسبت به سال های قبل است.

وی با بیان اینکه ۵ درصد از زنبوردان بیمه دارند افزود: بیمه زنبورداران با همکاریه اتحادیه زنبورداران تنظیم و تایید می شد که بخشی از آن را دولت می پرداخت و بخش دیگر را خود شخص تقبل می کرد در حال حاضر متقاضیان برای بیمه زیاد است اما متاسفانه چند سال است که هیچ اعتباری از سوی دولت  برای حمایت از زنبورداران تخصیص پیدا نکرده است .

مسئول اداره تولیدات دامی جهادکشاورزی ماهنشان با بیان اقدامات اداره جهاد کشاورزی در خصوص رفع مشکلات و یا بالابردن تولید عسل، گفت: اداره جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان در خصوص افزایش تولید و زنبورداری کلاس های آموزشی به صورت دوره ای و انفرادی برگزار کرده است که  زنبورداران را نسبت به برخی از مسایل آگاه کند خصوصا در امر تغذیه زنبور که تولیدگران در این مرحله اطلاعات خوبی ندارند.

بیات اظهارداشت: با هدف ترغیب و تشویق افراد بیکار برای اشتغال در بخش پرورش زنبور عسل و افزایش سطح تولید این محصول دوره‌های مختلف آموزشی و مهارتی از سوی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار می‌شود که اکثر این دوره‌ها با استقبال علاقمندان به پرورش زنبور عسل همراه است.

وی با بیان اینکه میزان تولید عسل با احتیاجات شهرستان مغایرت ندارد و عسل های تولیدی با واسطه به فروش می رسد، افزود:  منطقه خضر چوپان و علم کندی بهترین مکان برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل است چرا که بیشترین تولید عسل طبیعی با مرغوبیت عالی ازاین  روستا ها است.

 

عسل های طبیعی با کندوهای طبیعی در روستای خضر چوپان ماهنشان

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - ۷:۴۶


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی