۳۰۴۱۷۲۳_۸۴۰
نایب رئیس خانه معدن استان زنجان:

نایب رئیس خانه معدن استان زنجان با اشاره به افزایش نرخ ارز در روند صادرات محصولات معدنی استان گفت: با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول داخلی ، بهبود صادرات غیرنفتی و بالا رفتن  تراز تجاری را خواهیم داشت که این امر می تواند در کوتاه مدت به سود صادر کنندگان معدنی استان باشد .

رضا کشاورزی امروز در گفت و گو با خبرنگار زنجانم با اشاره به اینکه نوسانات نرخ ارز می تواند بر بازار صادرات همه نوع محصول تاثیر گذار باشد، گفت: نوسانات نرخ ارز به شکل های گوناگون می تواند بر بازار صادرات و واردات کالاها تاثیر گذار باشد که با توجه به حجم بالای محصولات معدنی صادراتی استان می توان تاثیر نوسانات نرخ ارز را بر روی صادرات این نوع کالاها بررسی کرد.

عضو هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان با بیان اینکه در شرایط نوسانات نرخ ارز بایستی صادرکنندگان و واردکنندگان تصمیمات جدیدی اتخاذ کنند، گفت: برای یک تولید کننده و صادر کننده استانی آگاهی از روند نوسانات نرخ ارز لازم و ضروری بوده چرا تصمیم درست آنها می تواند بر میزان صادرات و واردات و قیمت ها  تاثیر گذار باشد.

وی با ابراز اینکه بخش اعظم محصولات صادراتی از استان زنجان فرآورده های معدنی است، عنوان کرد: بخش اعظم فعالان حوزه معدن خود به عنوان صادر کننده وارد شده و کمتر حضور کارشناسان و بازرگانان حرفه ای را در این بخش می بینیم که این خود یکی از معایب برای صادرات استان به شمار می آید.

این کارشناس حوزه معدن یکی از تصمیمات مدیران  حوزه معدن را آشنا سازی معدنکاران و صادر کنندگان فعال این حوزه با جریانات پولی و مالی دانست و گفت: اگر یک صادر کننده استانی با جریانات اقتصادی و تصمیمات اتخاذ شده پولی و مالی آشنا باشد برخورد  صحیح را در برخورد با نوسانات و جریان های اتفاق افتاده خواهد داشت.

وی تاکید کرد: برای یک صادر کننده نرخ ارز یک متغیر اصلی و کلیدی  است چرا که  عدم توجه به مدیریت آن می‌تواند مسائل و مشکلاتی را به بار آورد که نه تنها سودی به دنبال نداشته بلکه متضرر شدن واحد تولیدی را نیز سبب شود.

عضو هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان  با اشاره به افزایش نرخ ارز در روند صادرات محصولات معدنی استان عنوان کرد: با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول داخلی ، بهبود صادرات غیرنفتی و بالا رفتن  تراز تجاری را خواهیم داشت که این امر می تواند در کوتاه مدت به سود صادر کنندگان معدنی استان باشد .

کشاورزی با اشاره به بعد دیگر افزایش نرخ ارز گفت: اما از بعد دیگر در بخش واردات تجهیزات و مواد اولیه مصرفی خارجی با افزایش قیمت در تولیدات مواجه می شویم.

وی بازارهای صادراتی محصولاتی همچون شمش روی، مواد معدنی و برخی مواد خام یا فرآوری شده فلزی یا غیرفلزی را برای فعالان معدنی استان جذاب دانست و گفت:  شمش سرب و روی که عمده صادرات استان را به خود اختصاص داده است  و صادر کنندگان این حوزه بیش از ۹۰ درصد صادرات ای با جهت‌‌گیری صادراتی بسیاری اوقات بازارهای صادراتی آنها از بازار داخل جذابتر است و توجه تولیدکنندگان بیشتر به بازارهای صادارتی معطوف است تا بازارهای داخلی.

نایب رئیس خانه معدن استان زنجان  تاکید کرد:اثرات میان‌مدت نوسان نرخ حقیقی ارز  بیشتر از اثرات کوتاه‌مدت آن است که یکی از اثرات بلند مدت افزایش نرخ ارز که بیشتر یک نیاز معدنکاران استان است بالا رفتن قیمت خرید تجهیزات و مواد اولیه در حوزه های حفاری و غیره است که اگر در این زمینه تولیدات داخلی نداشته باشیم باید این تجهیزات را به قیمت گزافی تهیه کنیم.

کشاورزی افزود: اگر در زمینه تجهیزات تولیدکنندگان داخلی وارد کارشوند با خرید از این تجهیزات نه تنها ارز آوری برای کشور بوجود خواهد آمد از خرید تجهیزات با مبالغ بالا از شرکت های خارجی جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۹:۱۷


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی