D1736538T13260232(web)(b)
دبیر شورای سالمندان استان زنجان:

مدیر کل بهزیستی و دبیر شورای سالمندان استان زنجان با بیان اینکه تنها یک درصد از قوانین جامعه مربوط به سالمندان است، گفت:  سند ملی سالمندان در مجلس شورای اسلامی در مراحل قانونی شدن قرار داردکه تصویب سند ملی راهبردی سالمندان گام مهمی در ارتقاء سطح خدمات رسانی به سالمندان است.

محمد محمدی امروز در گفت و گو با خبرنگار زنجانم، با بیان اینکه جمعیت سالمندی استان رو به افزایش است ، اظهار داشت:نرخ رشد سالمندی در کشور ما با توجه به افزایش امید به زندگی بالا رفته است که بر اساس سرشماری های انجام شده جمعیت سالمند کشور بیش از ۹ درصد جمعیت کل کشور است که  پیش‌بینی می‌شود طی ۳۰ سال آینده، ۳۰ درصد جمعیت کشور را سالمند تشکیل دهند

.وی به جمعیت سالمندی در استان زنجان اشاره کرد و افزود: جمعیت سالمندی استان زنجان در سال ۹۰ حدود ۸.۸ درصد بود که در حال حاضر به ۹٫۸ درصد رسیده است که این آمارتعدادافراد بالای ۶۰ سال سن در استان است .

این مقام مسئول با اشاره به لزوم انجام برنامه ریزی برای این قشر از جامعه و نیز ارائه سازو کارهای قانونی برای ارائه خدمات به سالمندان ابراز کرد: در وضعیت فعلی تنها یک درصد از قوانین جامعه مربوط به سالمندان است که تدوین سند ملی سالمندان در مجلس شورای اسلامی می تواند در ارتقاء سطح خدمات رسانی به سالمندان و انجام برنامه ریزی برای آینده موثر واقع شود.

وی گفت:  در حال حاضر ۱۶ دستگاه عضو اصلی شورای ساماندهی سالمندان استان زنجان هستند و بهزیستی بعنوان دبیرخانه شورای سالمندان استان زنجان در این نهاد مستقر است که  دستگاههای متعددی چون تامین اجتماعی ، کمیته امداد امام خمینی ، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ، تامین اجتماعی ، نیروهای مسلح ، ورزش و جوانان ، اداره برق ، بانک ملی ، بانک کشاورزی ، مدیریت شعب پست بانک ، فنی و حرفه ای ، مرکز بهداشت ، صدا و سیما و دامپزشکی به عنوان بخشی از اعضای این شورا مطرح هستند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با تاکید بر اینکه فعالیت های اجتماعی سالمندان در جامعه باید تقویت شود، عنوان کرد: توانمندسازی سالمندان توسط بهزیستی قدمی در راستای افزایش آرامش روان این افراد صورت گرفته وی افزود در این راستا بهزیستی زنجان توانسته ۹۰ نفر از سالمندان را درطرح توانمند سازی تحت پوشش قرار دهد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : بهزیستی از مرکز محوری و نگهداری سالمندان در مراکز شبانه روزی به سمت نگهداری سالمند در خانواده پیش می رود و در این راستا مراکز روزانه سالمندان را تاسیس نموده و به ۶۵ سالمند خدمات ویزیت در منزل ارائه می دهد.

محمدی تصریح کرد: سالمندان بین ۶۰ تا ۷۵ سال سن نیاز به مراقبت کمترو ۷۵ تا ۹۰ سال نیاز به مراقبت بیشتری دارندو بهترین مکان برای نگهداری سالمندان محیط خانه و زندگی در کنار سایر افراد خانواده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد محیط‌های دوستدار سالمند و توانمندسازی سالمندان از جمله اقدامات اساسی در حوزه توانبخشی بشمار می آید عنوان کرد: باید شرایطی فراهم شود که این افراد در جامعه حضوری پر رنگ و فعال داشته باشند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۱۰۵ نفر از معلولان شدید از خدمات مراقبین غیر رسمی استفاده می‌کنند، بیان کرد: از این تعداد ۴۰ نفر از سالمندان معلول شدید هستند. محمدی خدمات مراقبت در منزل را یکی دیگر از فعالیت های بهزیستی در زمینه سالمندان معرفی نمود و افزود: ۶۸ نفر از این خدمات استفاده می کنند.

محمدیبا اشاره به نگهداری ۹۲ بانوی سالمند در دومین هتل آپارتمان کشور که در بهمن ماه امسال با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در شهر هیدج افتتاح شد تصریح نمود: آموزش سالمندان یکی از رویکردهای مهم بهزیستی است و نبایدحضور این افراد در جامعه کمرنگ شود.

انتهای پیام/

 

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۹:۲۵


dana
dana
نرم افزار سلام salam telegram-channel
آپلود عکس


تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری تحلیلی زنجانم می باشد.
طراحی و توسعه: گروه وردپرس پارسی